Як правильно обрати хороший слуховий апарат
За статистикою ВОЗ у світі кількість людей, що слабо чують, дорівнює 466 млн, велика кількість і дорослих, і дітей, що робить питання про слухопротезування актуальним. Так, у кожної людини, яка зіткнулася з проблемою зниження слуху, виникає питання: "Як правильно вибрати слуховий апарат?" Враховуючи кількість представлених на ринку моделей численних виробників, це непросте завдання. Але, варто нагадати, що слуховий апарат - це не черговий гаджет і не "навушник", а медичний прилад, який використовується лише за наявності показань і за рекомендацією лікаря, тому схема вибору апарату буде відрізнятися від того, як більшість людей вибирають новий телефон, смарт-годинник або інші технічні пристрої.
Зміст
- Види слухових апаратів
- Як визначити, який слуховий апарат потрібен
- Як вибрати слуховий апарат літній людині
- Як підібрати слуховий апарат дитині
- Ціни на слухові апарати в Україні
- Де купувати слуховий апарат?
Види слухових апаратів
Виробники слухових апаратів (СА) пропонують такі види пристроїв:
- Аналогові СА - принцип роботи полягає у перетворенні звукових хвиль на електричний імпульс, який потім посилюється і передається на структури внутрішнього вуха. Важливо відзначити, що бюджетність даного сегмента часто приваблює пацієнта своєю невеликою вартістю, але обмежені технічні можливості аналогових моделей не можуть відтворювати всю "звукову палітру" для пацієнта;
- Цифрові СА - апарати, які перетворюють звукові хвилі на послідовність певних чисел. Звуки вловлюються, обробляються і вже оцифрований звук перетворюється на спеціальну програму, після чого подається в динамік апарата у вигляді хвиль. Цифрові СА не такі бюджетні, як аналогові, але можливості корекції слуху набагато більше.
-
Цифрові СА поділяються так:
- За кількістю каналів – існують моноканальні, 3-канальні, 5-канальні, 12-канальні і т. д. Чим більше каналів в СА - тим "слух, що відтворюється" буде ближче до природного повноцінного слуху людини;
- За типом будівлі:
2.1 Завушні СА - моделі, що складаються з частини, що кріпиться за вухом, та частини, яка вводиться у зовнішній слуховий прохід;
2.2 Внутрішньовушні СА - апарати, які вставляються у вушний прохід як бездротові навушники, виготовляються по зліпку вуха пацієнта; процесор, акумулятор розташовані всередині пристрою;
2.3 Внутрішньоканальні СА - апарати, що повністю поміщаються всередину слухового проходу, виготовляються по індивідуальному зліпку, складові елементи розміщені всередині пристрою.
Як визначити який слуховий апарат потрібен
Пацієнту при виборі СА варто, звичайно, ознайомитися з різними варіантами апаратів, представлених на ринку, але все ж таки керуватися рекомендаціями лікаря-сурдолога. Коректний висновок, правильний діагноз та адекватні рекомендації можливі лише після обстеження у лікаря-сурдолога, який займається діагностикою та корекцією порушень слуху.
Лікар враховуватиме:
- ступінь зниження слуху, яка буває односторонньою, двосторонньою, буває різною на кожному вусі, що суттєво вплине на тактику коригування слуху;
- діапазони частот, які потребують додаткової корекції;
- таким чином, для деяких пацієнтів багатоканальність СА буде вирішальним фактором при виборі моделі;
- особливості пацієнта (супутні захворювання, особливості віку тощо).
Як вибрати слуховий апарат літній людині
Значна частина пацієнтів, що слабо чують, - це люди похилого віку, для яких важлива не тільки адекватна корекція слуху, але і зручність в експлуатації СА. Тому віковим пацієнтам переважно пропонують варіанти завушного СА, який добре коригує різні ступені порушення слуху, прості у використанні та догляді, вимагають значно менше технічного обслуговування.
Також важливо розуміти, що у вікових пацієнтів часто крім приглухуватості може бути низка супутніх хвороб, наявність яких впливатиме на вибір моделі СА. Особливості пацієнта, потреби та прогнози на задовільну слухокорекцію враховуються сурдологом або слухопротезистом при підборі та налаштуванні слухового апарату. Важливо також роз'яснити дорослому пацієнту, що мозку потрібен час для адаптації до нових умов, і що перший час, можливо, відзначатиметься певний дискомфорт і "дисгармонія" у сприйнятті чутних звуків. Тому, після первинного налаштування СА, пацієнту слід робити нотатки про те, які звуки для нього комфортні, а які заважають або дратують. Лікар при повторній зустрічі врахує побажання пацієнта та проведе повторне налаштування апарату, що зробить його експлуатацію більш прийнятною для пацієнта.
Як підібрати слуховий апарат дитині
Діти, що слабо чують - це особлива група пацієнтів. У дітей слух губиться в період формування мови, яка може повноцінно сформуватися тільки при можливості дитини чути всю гаму звуків, а особливо діапазон розмовної мови - фактори, що впливають на якість слухових апаратів, що вибираються. СА для дітей вибирають цифрові багатоканальні, які відтворюють звуки в повному діапазоні. Не менш важливим фактором буде зносостійкість апарату та зручність у використанні, тому частіше пацієнтам дитячого віку пропонують завушні моделі СА.
У ситуації слухопротезування пацієнтів дитячого віку також вкрай важлива робота з сурдопедагогами та дефектологами, які допоможуть адаптуватися дитині до СА, "перебудувати" роботу мозку, враховуючи нові умови, а також допоможуть сформувати мову дитини - навички, які допоможуть у гармонійному розвитку дитини та соціалізації у колі однолітків.
Ціни на слухові апарати в Україні
На ринку України представлені СА і українських, і зарубіжних виробників, а діапазон цін дозволяє обрати апарат пацієнтам із різним бюджетом.
2500-5000 гривень - СА аналогового типу як українських виробників, так і іноземних брендів (хоча, пріоритет все ж таки за цифровими моделями). Такі слухові апарати підійдуть людям похилого віку з помірним ступенем втрати слуху. Однак, варто враховувати, що такого плану СА не можуть повноцінно коригувати значні втрати слуху та можуть не підійти за комфортом та якістю корекції слуху.
4000-8000 гривень – можна підібрати цифрові СА, які за відносної бюджетності дають більш адекватну корекцію слуху, порівняно з аналоговими моделями. Бюджетні варіанти цифрових СА мають деякі обмеження у корекції слуху і не стають вирішенням проблем для всіх.
У ціновому діапазоні 8000-18000 гривень більшості пацієнтів із тяжким ступенем втрати слуху вдасться підібрати оптимальні варіанти СА. У цій категорії цифрові апарати, залежно від моделі, мають кілька каналів, що покращує якість корекції слуху.
Слухові апарати від 15000 гривень підбирають пацієнтам зі складною патологією слуху, молодим пацієнтам та пацієнтам дитячого віку – де повноцінна корекція слуху відіграє ключову роль у соціальній адаптації та житті пацієнта.
Варто зазначити, що у виборі такого специфічного приладу як слуховий апарат, орієнтиром слід вибрати не вартість апарату, а відповідність технічних характеристик СА і потреб пацієнта. І розуміти, що коли лікар пропонує дорогий СА для слухопротезування (і аргументує такий вибір) – це не лише бажання лікаря продати апарат дорожче, а й необхідність, продиктована станом слухового аналізатора пацієнта.
Де купувати слуховий апарат?
Сучасний світ робить наше життя комфортним і продуктивним, навіть без необхідності виходити з дому. І в покупці ліків на замовлення або тонометра, наприклад, це плюс. Але зі слуховими апаратами такий варіант не підходить. На жаль, численні сайти рясніють пропозиціями про "недорогих" та "хороших" СА за ціною 500 гривень, 700 гривень - але, це не слухові апарати, це НЕ медичні пристосування! Так, ці прилади спочатку дають відчуття посилення гучності звуків, але вони НЕ ПРАЦЮЮТЬ як слухові апарати. Більше того - ці пристрої негативно впливають на слух пацієнта, який ризикнув експериментувати.
Тому, переконливе прохання до пацієнтів та родичів тих, кого стосується тема слухових апаратів – уточніть, де саме Ви вирішили придбати СА та поставте низку запитань:
- ЩО це за організація (медсклад, магазин медичного обладнання, сурдологічний кабінет, медичний центр тощо);
- ЧИ є дозвільні документи для ведення такого роду діяльності (медична ліцензія, ліцензія на реалізацію товарів медичного призначення тощо);
- ХТО продає Вам апарат (провізор, фармацевт, лікар (краще – лікар-сурдолог);
- Чи має пропонована продукція сертифікати якості, технічний паспорт і т. д.
Також варто дізнатися в тому місці, де Ви купуєте СА:
- де можна отримати технічну підтримку;
- куди варто з'являтися на контрольні огляди для налаштування апарату (а вона неодмінно знадобиться - це як з музичним інструментом, періодично необхідна настойка);
- чи можна придбати аксесуари для СА (стандартні та індивідуальні вкладиші, батарейки та акумулятори).
Не поставивши ці питання, пацієнт або його родичі не лише ускладнюють собі процес експлуатації СА і, можливо, йдуть на необгрунтовані витрати, а й створюють умови для негативних наслідків для здоров'я надалі.
Бережіть себе та близьких! Будьте здорові!