ПРЙОМ ЗА ЗАПИСОМ: 095 119-57-12

Зміст

  1.     Орган слуху: будова
  2.     Класифікація захворювань органу слуху
  3.     Причини виникнення захворювання
  4.     Типові симптоми захворювання
  5.     Лікування захворювань органу слуху у дорослих 

Біль у вухах - одна з найнеприємніших скарг, з якою пацієнти звертаються до ЛОР-лікаря. Це завжди раптово та недоречно, що негативно позначається на повсякденному житті пацієнта.

Найпоширенішою причиною такої неприємної скарги стає таке захворювання, як отит. Коли встановлюється цей діагноз, потрібно розуміти, що в органі слуху розвивається запальний процес, до якого можуть залучатися різні відділи і структури вуха.

Така хвороба, як отит, досить поширена і серед дорослого, і серед дитячого населення. Як виявляється хвороба у дорослої людини? Які існують підходи до терапії даної патології? Які ускладнення можуть розвинутись, якщо вчасно не призначити лікування, грамотне та ефективне? Давайте розберемося.

Орган слуху: будова

Для загального уявлення, що таке отит, як проявляється у дорослої людини і які процеси відбуваються при отиті, варто згадати про будову органу слуху. Вухо у звичному розумінні - це лише видима частина слухового аналізатора, яка називається зовнішнім вухом. До нього відносяться вушна раковина та зовнішній слуховий прохід. Головною функцією зовнішнього вуха є уловлювання звуків ззовні та проведення звукової хвилі далі.

Строение уха схемаЗа зовнішнім вухом розташоване середнє вухо, яке представлено барабанною перетинкою, барабанною порожниною, порожнинами соскоподібного відростка і слуховою (євстахієвою) трубою. У цій частині слухового аналізатора звуковий сигнал, що надійшов, багаторазово посилюється і передається далі по ланцюгу. Важливо, що саме цей відділ органу слуху найчастіше піддається запальним процесам.

З середнього вуха, механічна хвиля, що сформувалася, передається до структури внутрішнього вуха, що складається з равлика та системи напівкружних каналів вестибулярного аналізатора. Завдання структурних частин равлика — перетворити механічну хвилю в мікроелектричні імпульси і передати їх до центрів слуху у мозку.

Орган слуху - це система аналізу та перетворення звукової хвилі, сама по собі складна і багатоетапна. Вплив різних чинників може легко порушити діяльність цього злагодженого механізму, тому здоров'я та повноцінне функціонування слухового аналізатора — пряме, хоч і непросте, завдання отоларингологів, а особливо отіатрів і сурдологів.

Класифікація захворювань органу слуху

Орган слуху, як ми вже казали, складається із зовнішнього, середнього та внутрішнього вуха, відповідно захворювання вуха класифікуються залежно від області ураження.

Зовнішній отит – запальне захворювання вушної раковини чи зовнішнього слухового проходу. Найчастішою причиною зовнішнього отиту стають бактеріальна чи грибкова флора. Розрізняють обмежену та поширену (дифузну) форму зовнішнього отиту. Зовнішні отити протікають досить швидко і не важко, хоча часом навіть вони можуть доставити значний дискомфорт. Своєчасне медичне втручання допоможе не допустити погіршення ситуації чи можливих ускладнень.

Середній отит - це запальне захворювання, що виникає в середньому вусі, і найчастіше втягує в патологічний процес структури барабанної порожнини. Варіанти розвитку та форми цього захворювання досить різноманітні, але всі форми запальних захворювань середнього вуха, при не адекватному лікуванні, можуть призвести до ряду серйозних або навіть небезпечних ускладнень.

Найбільшою небезпекою для всіх категорій пацієнтів є запалення внутрішнього вуха, яке виникає у вигляді лабіринтиту. Самостійно лабіринтит практично ніколи не виникає, а найчастіше є ускладненням запальних процесів середнього вуха. Таке захворювання супроводжується вираженим зниженням слуху та значним запамороченням. Характерним перебігом лабіринтиту є відсутність болю у вусі, як це буває за інших форм отиту.

За тривалістю хвороба може бути гострою, підгострою та хронічною. Гострий отит триває трохи більше місяця. Якщо захворювання триває від 1 до 3 місяців, це підгострий варіант перебігу хвороби. Якщо ж скарги або прояви хвороби у пацієнта зберігаються більше 3 місяців, то мова швидше за все йтиметься про хронічний варіант захворювання, хоча найчастіше діагноз «хронічний отит» встановлюють вже після 6 місяців захворювання.

Залежно від характеру збудника виділяють кілька видів отитів:

  • бактеріальний – причина запалення бактерії;
  • вірусний – провокується вірусами;
  • грибковий – збудником є грибки;
  • алергічний – з'являється на тлі алергічного процесу;
  • травматичний – виникає на тлі ушкоджень органу слуху.

Виды отита

Також залежно від характеру запалення розрізняють такі види отитів:

  • катаральний - має місце виражений набряк слизової оболонки, хоча виділень немає, які і в самих вухах не накопичується (ексудат, гній тощо)
  • ексудативний - тип запального процесу, коли в осередку ураження слизова оболонка активно продукує ексудат (рідина, яка може накопичуватися в порожнинах середнього вуха, а також виділяється з нього)
  • гнійний - вид запалення, коли в слизових і м'яких тканинах вуха починається повноцінний бактеріальний процес з продукуванням великої кількості гною, який може накопичуватися у вусі або випливати з нього (при перфоративній формі отиту).

Всі перелічені форми отиту є стадіями запального процесу, тому досить часто одна форма отиту з часом може перейти в іншу. 

Типові причини виникнення захворювання

Запалення кожної з частин органу слуху здебільшого відбувається за наявності патогенної флори. Одними з найпоширеніших причин виникнення отиту у дорослих є:

  • потрапляння у зовнішнє вухо води під час купання у відкритих водоймах із патогенними мікроорганізмами, що може призвести до запалення зовнішнього вуха;
  • проникнення інфекційного агента через пошкодження шкірних покривів, наприклад, через ранки або подряпини;
  • наслідки раніше перенесеного простудного захворювання;
  • наявність в організмі хронічного запального захворювання, що може бути пусковим моментом для розвитку запального процесу вух (наприклад, герпетична інфекція);
  • порушення правил особистої гігієни: варто все ж таки використовувати індивідуальні навушники або беруші, і не ризикувати, попросивши у когось вищезгадані девайси;
  • стороннє тіло в слуховому проході може також стати причиною хвороби (наприклад, комаха або сірчана пробка, що сформувалася).

Для того, щоб ефективно вилікувати захворювання, необхідно своєчасно і точно встановити діагноз, і одним із основних моментів у постановці діагнозу є симптоми захворювання та скарги пацієнта.

Типові симптоми при отиті

Наявність тих чи інших скарг безпосередньо залежить від локалізації патологічного процесу.

Розпізнати зовнішній отит можна за такими ознаками:

  • почервоніння вушної раковини;
  • свербіж в області вушної раковини або у зовнішньому слуховому проході;
  • біль у вусі, що іноді «віддає» в щелепу, у скроню, особливо при русі нижньою щелепою;
  • можливе зниження слуху, наявність шуму у вухах.

Зазвичай, після проведеного лікування, больові відчуття та дискомфорт у вухах проходить.

Симптоми гострого середнього отиту:

  • раптовий «стріляючий» біль у вусі, перенести який буває складно навіть дорослій людині;
  • можливе підвищення температури (хоча, даний тип захворювання може протікати і без температури);
  • найбільш характерним є значне погіршення слуху;
  • можуть спостерігатись виділення з вуха гнійного характеру з неприємним запахом (буває при перфоративній формі середнього отиту);
  • досить рідко, але все ж таки буває — шум у вухах, відчуття пульсації у вусі, запаморочення.

Без своєчасної та повноцінної медичної допомоги, гостра форма захворювання може згодом набути хронічного перебігу процесу — так найчастіше розвивається хронічний середній отит.

Хронічний гнійний середній отит, часто має не дуже яскраво виражені симптоми, але у періоди загострення також знижує якість життя пацієнта. Для хронічних процесів середнього вуха, більш характерними є постійне зниження слуху, можуть також відзначатися періодичні виділення з вуха, шум у вухах.

При запаленні внутрішнього вуха характерно:

  • втрата слуху;
  • запаморочення;
  • нудота, досить рідко буває блювання;
  • виражена слабкість та нездужання.

Важливий момент – якщо правильне лікування не проводиться своєчасно, прогноз може бути неблагополучним.

Лікування отиту у дорослих

Лечение отита

Як лікувати отит? Цим питанням займається лікар-отоларинголог. Вибір методів терапії отиту у дорослих здійснюється залежно від характеру захворювання та причин його виникнення. Якщо процес лікування від отиту проводиться під контролем ЛОР-лікаря, то шанси у позитивному прогнозі на одужання високі, а початок своєчасних лікувальних заходів гарантує швидше одужання.

Отит лікується за такою схемою:

  • Полегшення больового синдрому – найчастіше завдяки знеболювальним препаратам (наприклад, препарат «Нурофен») або спеціальних вушних крапель («Отіпакс», «Отінум»)
  • Використання місцевих антибактеріальних («Полідекса»), протизапальних («Окомістин») або протигрибкових («Кандибіотик») препаратів у вигляді крапель або мазей, залежно від виду отиту
  • З метою поліпшення функції євстахієвої труби, можуть призначатися судинозвужувальні препарати для носа (Отривін, Тизин та інші) або топічні кортикостероїди (Аваміс, Назонекс)
  • У разі виникнення отиту на фоні загострення алергічного процесу доцільно призначення антигістамінних засобів («Еріус», «Цетрін»)
  • У ряді випадків під час лікування гострого отиту (будь-якої локалізації) може виникнути необхідність призначення системних антибактеріальних препаратів. Право вибору групи антибактеріальних засобів, а також тривалість терапії варто повністю надати ЛОР-лікарю
  • У разі виникнення захворювання через вірусну інфекцію (найчастіше це стосується герпесної інфекції) можуть призначатися противірусні препарати, а якщо причиною стала грибкова інвазія — антимікотичні.

Дорогі друзі! Пам'ятайте про те, що своєчасне звернення за допомогою, дає можливість лікарю поставити правильний діагноз у найкоротші терміни і розпочати правильне та ефективне лікування якомога раніше, що дає можливість досягти максимально позитивних результатів у лікуванні.

Наш кабінет оснащений усім необхідним обладнанням для якісної та точної діагностики патології органу слуху. Звертаючись до наших фахівців у лікувально-діагностичний ЛОР-кабінет, Ви отримуєте кваліфіковану консультацію, точну діагностику та ефективну допомогу.

Якщо у Вас виникли скарги, записатися на консультацію до ЛОР-лікаря, можна по телефону або заповнивши форму запису на прийом. Завжди раді допомогти!

Запис на прийом

Корисні статті