Скринінг слуху в новонароджених дітей
Згідно зі статистичними даними кожна 1000 дитина народжується з патологією слуху. Також проблеми в роботі органу слуху відзначаються у дітей, які з тих чи інших причин потребували інтенсивної терапії. Відповідно, питання ранньої діагностики патології слуху дуже актуальне.
Порушення слухової функції новонародженого можуть виникнути:
- до народження дитини;
- у процесі, під час пологів;
- безпосередньо після народження дитини.
Аудіологічний скринінг новонароджених (аудіоскринінг) – це стандартизована процедура дослідження слуху, об'єктивними методами дослідження, завдання якого – максимально швидке та достовірне виявлення дітей з порушеннями роботи слухового аналізатора.
Раннє виявлення проблем слуху - це обов'язкова умова для своєчасної корекції слуху, а також для реабілітації дітей з такими проблемами. Тому слуховий скринінг новонароджених проводиться більш ніж у 50 країнах світу, що дає можливість останніми роками виявляти проблеми у найраніші терміни та надати своєчасну допомогу.
Рання діагностика слуху у новонароджених дозволяє запобігати порушенням мови та затримці мовного розвитку у туговухих дітей, також профілактувати низьку академічну успішність та низку психоемоційних розладів.
Показання для перевірки слуху
Враховуючи наведену вище статистику, скринінгове дослідження слуху показано проводити всім новонародженим, навіть тим, які не входять до групи ризику з розвитку даної патології.
Окремо варто наголосити на важливості проведення слухового скринінгу у новонароджених, у яких в анамнезі присутні такі фактори ризику:
- інфекційна патологія матері під час вагітності (краснуха, ЦМВ, токсоплазмоз, ВІЛ-інфекція);
- патологія розвитку голови, лицьової частини черепа, вушних раковин, вроджені кісти шиї;
- знаходження новонародженого у відділенні інтенсивної реанімації понад 48 годин;
- прийом ототоксичних препаратів під час вагітності;
- недоношеність новонародженого;
- наявність порушень слуху у сімейній історії;
- жовтяниця новонароджених, яка не є фізіологічною (нормальною);
- природжена патологія – синдром Дауна, синдром Ушера, синдром Стіклера тощо.
Також, згодом, може виникнути потреба у проведенні повторного скринінгу:
- відставання дитини у розвитку, затримка мовного та розумового розвитку;
- відсутність адекватної реакції на звуки;
- черепно-мозкова травма (особливо з порушенням цілісності кісток черепа);
- інфекційні захворювання дитини, такі як епідемічний паротит, кір, бактеріальний менінгіт тощо;
- прийом ототоксичних препаратів;
- хіміотерапія.
Первинна діагностика слуху у дитини
Первинну діагностику слуху у новонароджених проводять за такими правилами:
- Скринінг новонароджених проводиться до 1-місячного віку, у низці установ дане дослідження проводиться у пологовому будинку до виписки;
- Аудіологічне дослідження (повніше та інформативніше, ніж скринінгове) у дітей з виявленими порушеннями слуху або ж за відсутності адекватної реакції з боку дитини на звуки, проводиться до 3-місячного віку;
- Слухопротезування (або в ряді випадків хірургічне лікування для відновлення слуху) проводиться дітям із встановленими незворотними порушеннями слуху не пізніше 6-місячного віку дитини.
Найбільшу інформативність у діагностиці слуху у новонароджених мають об'єктивні методи дослідження - реєстрація отоакустичної емісії (ОАЕ) та реєстрація коротколатентних слухових викликаних потенціалів (КСВП).
Отоакустична емісія (ОАЕ) - це дослідження, при якому реєструється звук у зовнішньому слуховому проході, який генерується структурами внутрішнього вуха у відповідь на звукові хвилі, що створюються.
Коротколатентні слухові викликані потенціали (КСВП) - це дослідження, під час якого з поверхні голови реєструються біоелектричні потенціали, які виникають у різних ділянках слухового аналізатора, особливо в мозкових структурах, у відповідь на звук, що подається під час дослідження. Даний метод дослідження виявляє порушення функції слухового аналізатора на рівні середнього та внутрішнього вуха, слухового нерва, центрів слуху головного мозку.
Оптимальним методом скринінгового дослідження слуху можна назвати реєстрацію ОАЕ. Метод неінвазивний і нескладний за технікою виконання, але дає дуже ємну діагностичну картину. ОАЕ дає можливість виявити порушення слуху як кондуктивного, так і нейросенсорного характеру. Даний вид дослідження рекомендовано проводити не пізніше 4 днів життя дитини, після - це дослідження може бути вже не таким інформативним.
При позитивному результаті дослідження (коли ОАЕ зареєстрована) - дитині не потрібні подальші дослідження, якщо тест негативний (ОАЕ - не реєструється), тоді дитину повторно обстежують через 3 місяці, при отриманні повторно негативного результату тесту - дитина направляється в сурдологічний центр для обстеження і встановлення точного діагнозу. Якщо результати тесту сумнівні - у 6 місяців проводиться повторне скринінгове дослідження та при отриманні негативного результату - дитина вирушає на додаткове обстеження до спеціалізованих установ.
Якщо діагноз приглухуватість підтверджено, то дитині показано раннє слухопротезування (вік до 6 місяців), що дає такий же рівень мовного (володіння граматичною системою рідної мови, словниковий запас) розвитку, як і у однолітків, що нормально чують. Складно переоцінити важливість таких результатів слухокорекції у житті дитини – це можливість гармонійного розвитку людини, повноцінної реалізації її у майбутньому, нормальної соціалізації особистості у суспільстві.
Де проводять аудіоскринінг новонароджених
Все більше пологових будинків та перинатальних центрів отримують умови та обладнання для здійснення скринінгового обстеження новонароджених. Однак, даний метод діагностики не є обов'язковим на законодавчому рівні, тому не всі пологові будинки мають можливість провести це дослідження. Варто зазначити, що через розвиток сурдологічної практики в нашому місті батьки без труднощів можуть провести скринінгове дослідження дитини, записавшись на консультацію до лікаря-сурдолога.
У нашому Лікувально-діагностичному ЛОР-кабінеті є можливість проведення як ОАЕ (виконується як скринінгова процедура), так і КСВП (проводиться як більш глибоке та детальне обстеження органу слуху, проводиться за чіткими показаннями).
Записатися на консультацію до наших лікарів-сурдологів Ви можете за номером телефону, вказаним у контактах на сайті.