ПРЙОМ ЗА ЗАПИСОМ: 095 119-57-12

Паратонзилярний абсцес - це запальне захворювання м'яких тканин, що оточують піднебінні мигдалики. Стан небезпечний і має низку грізних ускладнень та тяжких для пацієнта наслідків.

Паратонзиллярный абсцесс

Зміст

  1. Причини та форми захворювання
  2. Клінічна картина
  3. Методи лікування паратонзилярного абсцесу
  4. Принципи профілактики хвороби

Причини та форми паратонзилярного абсцесу

Як було сказано раніше, паратонзилярний абсцес - це гостре запальне захворювання навколохвильової клітковини, в якій утворюється ділянка запалення, де з часом починає накопичуватися гнійний вміст.

У переважній більшості випадків (більш ніж 80% пацієнтів) паратонзилярний абсцес розвивається на тлі хронічного запального процесу в піднебінних мигдаликах. Найбільша кількість випадків реєструється у віковому діапазоні від 15 до 30 років. При цьому чоловіки та жінки однаково часто стикаються із цією хворобою. Примітно, що приблизно у 15% людей спостерігаються рецидиви даної патології.

Паратонзилярний абсцес вкрай небезпечний своїми ускладненнями. При несвоєчасному зверненні за медичною допомогою він може призводити до вторинного запалення просторів клітковини шиї або середостіння. Дещо рідше ця патологія стає причиною сепсису, запального ураження головного мозку, ерозивної кровотечі. Проте загалом за правильно обраної тактики лікування, прогноз сприятливий.

В основі виникнення цього патологічного процесу лежить вплив бактеріальної флори. У переважній більшості випадків як збудник виступають піогенні стрептококи, золотисті стафілококи, рідше – гемофільна або кишкова паличка, пневмококова флора та ін.

Як сприятливі фактори, можна розглядати зниження рівня імунного захисту, наприклад, внаслідок переохолодження, систематичне куріння і так далі.

 

Залежно від розташування абсцесу прийнято виділяти декілька форм, а саме:

  • передня форма, діагностується більш, ніж у 70% пацієнтів - запальне вогнище локалізується між передньою піднебінною дужкою та верхньою частиною мигдалини, звідки інфекція потрапляє у паратонзилярну клітковину;
  • задня форма стоїть на другому місці за поширеністю - вогнище гнійного запалення розташовується між мигдаликом і задньою піднебінною дужкою;
  • нижня форма - вогнище запалення розташоване нижче за саму мигдалину, погано видно при звичайному огляді і не супроводжується яскраво вираженими характерними симптомами;
  • бічна форма паратонзилярного абсцесу є найрідкіснішою і при цьому найважчою - абсцес розташовується за нижньою третиною піднебінної дужки, між піднебінною та язиковою мигдалиною.

Клінічна картина при паратонзилярному абсцесі

Основним клінічним проявом є надзвичайно виражений біль у горлі, що визначається найчастіше з одного боку. Варто зауважити, що у деяких випадках у пацієнтів відзначається двостороння локалізація запального процесу. Больовий синдром посилюється при ковтанні слини, поступово він починає іррадіювати в ділянку нижньої щелепи та вуха.

В обов'язковому порядку приєднується загальний інтоксикаційний синдром. Він характеризується фебрильною лихоманкою, ознобами, слабкістю, нездужанням, зниженням апетиту тощо. Також клінічна картина доповнюється збільшенням регіонарних лімфовузлів, збільшенням кількості слини, неприємним запахом із рота.

Ще одним специфічним симптомом є тонічний спазм жувальної групи м'язів. Пацієнт змушений обмежувати рухи шиєю, оскільки вони супроводжуються сильним болем.

 

У досить великої кількості людей через кілька діб спостерігається самостійний розтин абсцесу - це проявляється у самопочутті пацієнта, зменшенням больового синдрому, зниженням температури тіла, деяким полегшенням стану. Однак варто зауважити, що досить часто вогнище гнійного запалення розкривається не повністю і довільного одужання не відбувається, а також абсцес може не розкритися самостійно, що може призвести до прогресуючого погіршення стану пацієнта.

 

Етапи розвитку паратонзилярного абсцесу:

І етап – відзначається набряк навколохвильової клітковини, відзначається дискомфорт у горлі, але загальний стан пацієнта часто не страждає;

II етап – інфільтраційний – період коли замість набряку м'яких тканин у паратонзилярній клітковині починають накопичуватися запальні елементи крові, починають розгортатися та наростати всі процеси, властиві запаленню; саме в цей період починають з'являтися характерні для паратонзилярного абсцесу симптоми;

III етап – абсцедуючий – це етап, коли вогнище гнійного запалення. Він встановлюється тоді, коли утворилася безпосередньо гнійна порожнина.

Суть даної патології полягає в утворенні гнійної порожнини в ділянці навколохвильової клітковини. Основним клінічним проявом при такому патологічному процесі є надзвичайно виражений біль у горлі, що доповнюється загальною інтоксикацією організму. У цій статті ми поговоримо про те, що таке паратонзилярний абсцес і чим він загрожує?

Методи діагностики та лікування

Діагностика паратонзилярного абсцесу складається з об'єктивного огляду, який доповнюється фарингоскопією. Саме фарингоскопія дозволяє виявити гнійник та оцінити його локалізацію.

Додатково показано загальний аналіз крові, бактеріологічний посів для визначення збудника. Виключити ускладнення можна за допомогою різних інструментальних методів, наприклад, УЗД.

Насамперед, при такому захворюванні необхідно призначити антибактеріальні препарати, які обираються на підставі чутливості виділеної флори. Для усунення симптомів використовуються засоби з знеболювальною та жарознижувальною дією, проводяться дезінтоксикаційні заходи. Місцева терапія зводиться до полоскання горла антисептичними розчинами. Якщо гнійна порожнина вже утворилася, рекомендується провести її хірургічний розтин з подальшим дренуванням.

Лікування при цій хворобі може включати не тільки консервативні, а й хірургічні методи. Вибір тактики залежатиме від своєчасності звернення за медичною допомогою.

Принципи профілактики

Для профілактики розвитку цієї хвороби необхідно своєчасно сканувати інфекційні осередки в області ротоглотки, підвищувати рівень імунного захисту і так далі.

Запис на прийом

Корисні статті