Парацентез барабанної перетинки: ефективно, швидко, без наслідків
Парацентез (у перекладі з грецької paracentesis – прокол) барабанної перетинки вперше увійшов до медичної практики у 18 столітті, як захід для покращення слуху. Пізніше методика парацентезу отримала більш детальний опис та показання до проведення: прокол (надріз) виконувався як хірургічний захід для спорожнення порожнини середнього вуха від продуктів секреції, ексудату.
Таким чином, парацентез в отоларингології – це прокол (надріз) тканини барабанної перетинки, за допомогою спеціальної голки списового типу, з метою усунення ексудату з порожнини середнього вуха. Надріз виконується в тому випадку, якщо отвір проколу виявився недостатнім для виведення великої кількості виділень, що накопичилися.
Прокол виконується у медичній установі кваліфікованим спеціалістом-отоларингологом після проведення всебічної діагностики стану пацієнта та виявлення показань до парацентезу. Зокрема, гнійний отит ефективно усувається у такий спосіб. Технічно процедура відносно не складна і не вимагає спеціальної госпіталізації пацієнта, а полегшення настає вже відразу після проколу. Як правило, маніпуляція не вимагає наркозу, але за бажанням пацієнта може проводитися під місцевою анестезією (ватний тампон просочується анестетиком і вкладається в слуховий прохід, щільно стикаючись з барабанною перетинкою, на 7-10 хвилин). В окремих випадках може знадобитися загальний наркоз. Після виконання пункції, в отвір, що утворився, лікар вводить дренаж, змінюючи тампони в міру їх просочування ексудатами. Відновна терапія після парацентезу вкрай важлива: точне дотримання інструкцій Вашого лікаря допоможе унеможливити розвиток негативних наслідків у вигляді прогресуючої приглухуватості та рецидиву запального процесу.
Показання до парацентезу барабанної перетинки
Звернутися за медичною допомогою слід негайно за наявності таких симптомів:
- Гострий біль у вусі, що не піддається традиційному знеболюванню
- Підвищення температури тіла (понад 38 градусів)
- Випинання барабанної перетинки (діагностується виключно лікарем)
Парацентез здійснюється, лише після об'єктивної діагностики у таких випадках:
- Наявність запального процесу, гострий отит
- Накопичення патологічної рідини в середньому вусі (ексудативний отит)
- Неефективність консервативного лікування
- Крововиливи, травма голови.
Отвір після проколу (надрізу) затягується протягом кількох днів без наслідків для слуху.
Прокол барабанної перетинки дитині
Дитяча будова євстахієвої (слухової) труби, що з'єднує вушну порожнину з носоглоткою, має свої особливості: у малюків вона набагато ширша і коротша, ніж у дорослих. Тому при попаданні інфекції та наступному набряку запаленої слизової оболонки, порушується повітрообмін з порожниною середнього вуха, і створюється сприятливе середовище для розмноження в ній хвороботворних бактерій. Не до кінця пролікований отит на тлі тліючого осередку інфекції часто є причиною скупчення гнійних виділень у порожнині середнього вуха малюка. Погіршує ситуацію той факт, що через вік, не всі діти можуть озвучити скарги на свій стан, тому батьки можуть згаяти момент і запідозрити недобре лише тоді, коли у дитини починаються затримки мови.
Слід врахувати, що у маленьких пацієнтів відрізняється будова барабанної перетинки (у дітей вона більш щільна, стійка до мимовільного порушення цілісності), а також швидкість процесів виділення і згущення ексудатів. Тому заходи слід вживати негайно, щоб уникнути тяжких наслідків та серйозного оперативного втручання. Своєчасний парацентез здатний позбавити малюка від гострого болю та подальшого накопичення виділень у середньому вусі.
Процедура технічно не відрізняється від парацентезу для дорослих пацієнтів, а завдяки потужним регенеративним функціям дитячого організму при правильному догляді, процес загоєння завершиться протягом 5-7 днів.
Догляд після парацентезу: обов'язково дотримуйтесь призначення Вашого лікаря!
- Не можна ігнорувати прийом препаратів та фізіопроцедури, прописані лікарем
- Не можна самостійно коригувати дозування медикаментів, використати сумнівні спиртові краплі
- Не допускайте попадання води у вушну порожнину – мийте голову акуратно
- Не допускайте переохолодження.
Де зробити парацентез барабанної перетинки у Дніпрі
Відповідальний вибір медичного закладу – гарантія того, що процедура буде виконана грамотно, а відновлювальний процес протікатиме благополучно та без ускладнень. Спеціалізований медичний центр «Лікувально-діагностичний ЛОР-кабінет» успішно здійснює діагностику та лікування захворювань вуха як у дорослих, так і у дітей.
Для того, щоб уточнити інформацію, дізнатися актуальні ціни та записатися на прийом до отоларинголога, зателефонуйте нам, або заповніть форму, і ми передзвонимо у зручний для Вас час.